Ara

E-ticaret terimlerini ne kadar biliyorsunuz?

En son güncellendiği tarih: Oca 25

Bu yazımızda sık kullanılan e-ticaret ve dijital pazarlama terimlerine göz atabilirsiniz. Bir nevi başucu e-ticaret sözlüğünüz :)

E-ticaret Nedir? Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Online Pazaryeri Modeli Nedir? Alıcılar ile satıcıların üçüncü bir taraf vasıtasıyla elektronik ortamda bir araya getirilmesi ve bu şekilde ürünlerin sergilenmesi ve satışının gerçekleşmesine olanak veren bir e-ticaret faaliyetidir. B2B Nedir? İngilizce açılımı "Business to Business" olan bu kısaltma, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır. B2C Nedir? Açılımı "Business to Consumer" olan ve "İşletmeden Tüketiciye" anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. C2C Nedir? İngilizce açılımı "'consumer to consumer" olan ve "Tüketiciden Tüketiciye" anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. C2C'de tüketiciler online bir platform/web sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini kendi belirledikleri fiyat ile sergilerler ve alıcı tüketiciler online olarak satın alırlar.

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, ürün ve hizmetleri tanıtmak için masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer dijital medya ve platformlar gibi internet ve çevrimiçi tabanlı dijital teknolojileri kullanan pazarlamanın bileşenidir. 1990'lar ve 2000 yıllardaki teknolojik gelişmeler markaların ve işletmelerin pazarlama için teknolojiyi kullanma şeklini değiştirdi. Dijital platformlar, pazarlama planlarına ve günlük hayata giderek daha fazla dahil edildikçe ve insanlar fiziksel mağazaları ziyaret etmek yerine dijital cihazları giderek daha fazla kullandıkça, dijital pazarlama kampanyaları kombinasyonları yaygın hale geldi. Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlama (SEM), içerik pazarlama, etkileyici unsur pazarlama, içerik otomasyonu, kampanya pazarlama, e-ticaret pazarlaması, sosyal medya pazarlama, sosyal medya optimizasyonu, doğrudan e-posta ile pazarlama, görüntülü reklamcılık, e-kitaplar, optik diskler bu süreçte önem kazanmıştır. Dijital pazarlama; televizyon, cep telefonları geri arama ve beklemedeki mobil zil sesleri gibi dijital medya sağlayan internet dışı kanalları da kapsar. İnternet dışı kanalların uzantısı, dijital pazarlamayı çevrimiçi pazarlamadan ayırır.

Seo (Search Engine Optimization) Nedir? Kelime açılımı olarak arama motoru optimizayonu anlamına gelmektedir. Web sitesi, e-ticaret sitesi, blog vb. çalışmalarınızda sizi rakiplerinizden ayıracak en büyük özellik, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında üst sıralarda listelenmenizdir. Dolayısıyla devamlı güncellenmesi gereken özgün içeriklerle hedef kitlenizi yakalayabilir ve sitenizin daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Sem (Search Engine Optimization) Nedir? Arama motoru pazarlamacılığı anlamına gelir. Bir nevi Google Ads hizmeti ile oluşturulan anahtar kelimeler üzerinden sponsorlu reklamların panel üzerinden açılması ve tüm sürecin yönetilmesidir. Bu reklamların mevcut web siteniz ile paralel kurgulanması ve uygun anahtar kelimeler belirlendikten sonra devamlı suretle güncellenmesi gerekmektedir. Her anahtar kelime için sistemin belirlediği bütçelerin iyi yönetilmesi ve sürdürülebilir bir planlama ile ilgili reklamların devamlı takip edilmesi önem arz eder.