Ara

E-ticarete başlamak için ne kadar bütçe gerekir?

En son güncellendiği tarih: Şub 12

Bütçenin ucu bucağı yok. Bu yüzden temkinli ve akıllı hareket etmek lazım.

Size en basit şekilde e-ticarete tırnak içinde ''resmi'' olarak nasıl başlayabileceğinizle alakalı minimum bütçe hesaplaması yapacağım. Umarım size yol gözterecek faydalı bir yazı olur :)

Öncelikle ''resmi'' kelimesini bilerek kullandım. Çünkü tespit edilemez düşüncesiyle e-ticaret üzerinden gayrı resmi faturasız satış yapan kişi/kişilere ciddi anlamda vergi cezası kesilmektedir. Dolayısıyla alıcı tarafında olan tüketiciler de internet üzerinden verdiği siparişi teslim alırken faturasının olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidir. Tekrar üzerine basarak belirteyim fatura olması gerekiyor, sipariş fişi değil..! Faturasız ürün satıcıya zarar vereceği gibi alıcıya da zarar verir. En basitinden eğer ürünle alakalı bir sorun yaşarsanız, satın aldığınız ürünü resmi bir evrakla ispat edemeyeceğiniz için maalesef sorunlar yumağıyla başbaşa kalırsınız. Hatta iş mahkeme sürecine kadar gidebilir. Dolayısıyla her birey aynı zamanda alıcı yani müşteri statüsünde olduğundan ekstra özen gösterilmesi gerekir. İnternet üzerinden yani çeşitli e-ticaret kanallarını kullanarak nasıl satış yapabilirim? diyorsanız, aşağıdaki gibi kalem kalem açık ve net olarak size aktarayım: 1- Yapacağınız işin büyüklüğüne göre ofis, depo kiralamak veya eğer işinizi home ofis yapacaksanız evinizi iş adresi olarak göstermeniz gerekecektir (yanlız home ofis deyip geçmeyin. En azında evinizin bir odasını uygun bir dizayna getirin. Çünkü kontrol için gelecek olan memurlar sorun çıkarabilir) Depo/ofis kiralayacaksanız bulunduğunuz bölgeye göre kira tutarları değişiklik göstermektedir. Ortalama 2,000TL/aylık diyebiliriz.

2- Defterinizi resmi olarak tutacak bir muhasebeci veya mali müşavirle anlaşmalısınız (asgari 657TL/ay)

3- Şahıs şirketi kurmak (maliyeti ortalama 800TL) *Başvuru formu (vergi dairesi veya internet üzerinden alınabilir) *Kira sözleşmesi (iş yeri kira kontratı ya da kendinize aitse tapu)

*İkametgah (e-devlet üzerinden alınabilir) *İmza beyannamesi (noter onaylı)

*Kimlik fotokopisi *Vesikalık fotoğraf (2 adet)

*Mali Müşavir sözleşme fotokopisi (İşletmenizin defterini tutacak yetkili mali müşavir ile yaptığınız sözleşme)

4- Banka hesabı açmak (ücretsiz)

5- Tabiki bilgisayar :)

6- Artık işletmeler e-fatura sistemine geçti. Dolayısıyla resmi olarak mükellef olduktan sonra e-fatura hizmeti veren firmalarla görüşmeniz gerekmektedir. E-fatura sistemini kullanmak için gerçek kişilerin öncelikle 184TL + kdv (3 yıllıktır) ödeyerek mali mühür alması gerekmektedir. Daha sonra online olarak keseceğiniz e-faturalar için kontör satın almanız lazım. 50-100-200 ve katları şeklinde gider. 50 kontörden başlarsınız. Daha sonra satışlarınız yükseldikçe paketi de yükseltebilirsiniz. 50 kontör maliyeti 20 TL civarındadır.

7- Yukarıdaki işlemleri ortalama 10 günde bitirebilirsiniz. Son kalem olarak internette satmayı planladığınız ürün/ürünlerin maliyeti kalıyor.

Tüm bunlara baktığımızda ürün ve pc hariç 2000TL - 2500TL gibi bir rakamla şirket kuruluşu yapabilirsiniz.

İşte bu kadar arkadaşlar. Artık sizin de bir şirketiniz var.

..ve artık internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin :) Bol satışlar..