Kategori Ağacı Dizaynı Hizmet Detayı

Bir e-ticaret sitenin kategori ağacı yapısı aslında hedef satış kanallarından birisidir. Çünkü son tüketici x sitede aratacağı ürüne sadece sitenin arama motorundan değil, ana kategorilerden => alt kategorilere ve nihayetinde özellikle setlerine indirgeyerek ürüne ulaşabilmektedir.

Yapılan satış analizleri bizlere gösteriyor ki, satınalması yapılan ürün/hizmetlerin %35-45 aralığı kategori aramalarından gelmektedir. Bu anlamda güçlü bir kategori ağacı aslında güçlü bir e-ticaret sitesi anlamını taşımaktadır.
Örnek; Bir cep telefonu almak istiyorsunuz. Ürünün marka ve modelinden daha çok ekran genişliği, hafızası, boyutu, kamera özellikleri ve daha sayamayacağımız pek çok kriter üzerinden ürüne ulaşmak size çok daha cazip geliyor. Ürüne ulaşmak için ya arama motorundan tek tek markaya göre bir tarama yapacaksınız, yada kategori ağacında özellik setine inerek, mesela 128 gb seçip, tüm 128 gb
 ürünleri karşınıza getireceksiniz.

İşte kategori ağacı bu yüzden önemli.
Ayrıca ürün girişleri de bu kategori dizaynına göre eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde oluşturulursa, seo tarafında da ciddi faydalar sağlayacaktır.