Tip Yazar

Dijital Reklam ve Pazarlama Hizmet Detayı

Dijital Pazarlama
Dijital pazarlama, ürün ve hizmetleri tanıtmak için masaüstü bilgisayarlarcep telefonları ve diğer dijital medya ve platformlar gibi internet ve çevrimiçi tabanlı dijital teknolojileri kullanan pazarlamanın bileşenidir. 1990'lar ve 2000 yıllardaki teknolojik gelişmeler markaların ve işletmelerin pazarlama için teknolojiyi kullanma şeklini değiştirdi. Dijital platformlar, pazarlama planlarına ve günlük hayata giderek daha fazla dahil edildikçe ve insanlar fiziksel mağazaları ziyaret etmek yerine dijital cihazları giderek daha fazla kullandıkça, dijital pazarlama kampanyaları kombinasyonları yaygın hale geldi. Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlama (SEM), Youtube videoları, içerik pazarlamaetkileyici unsur pazarlama, içerik otomasyonu, kampanya pazarlama, e-ticaret pazarlaması, sosyal medya pazarlamasosyal medya optimizasyonudoğrudan e-posta ile pazarlamagörüntülü reklamcılıke-kitaplar, optik diskler bu süreçte önem kazanmıştır. 
Dijital pazarlama; televizyon, cep telefonları geri arama ve beklemedeki mobil zil sesleri gibi dijital medya sağlayan internet dışı kanalları da kapsar. İnternet dışı kanalların uzantısı, dijital pazarlamayı çevrimiçi pazarlamadan ayırır.

 

Google Adwords

Google Ads, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Bing Ads gibi, Google Ads ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır. 2019'da Google AdWords'ün ismi Google Ads olarak değiştirilmiştir.

 

 

Yandex Direct

Yandex.Direct, Yandex arama ve içerik reklamı yayınlama sistemidir. Bu sistem Yandex'te veya diğer sitelerde ürün ve hizmet arayan insanlara arama konularıyla ilgili reklamlar gösterir.


Seo (Search Engine Optimization)
Kelime açılımı olarak arama motoru optimizayonu anlamına gelmektedir. Web sitesi, e-ticaret sitesi, blog vb. çalışmalarınızda sizi rakiplerinizden ayıracak en büyük özellik, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında üst sıralarda listelenmenizdir. Dolayısıyla devamlı güncellenmesi gereken özgün içeriklerle hedef kitlenizi yakalayabilir ve sitenizin daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.
Her ne kadar basit gibi görünsede Türk Dil Kurallarına uygun bir SEO çalışması yapmak oldukça zaman alan zahnetli bir iştir. ''Doğru'' anahtar kelimelerle
doğru zamanda hedef kitleyi yakalamak için stratejik adımlar atmak, yaptığınız veya yapmak istediğiniz ticarete sizi daha hızlı bir şekilde ulaştırır.
Tabiki bu çalışmaları yaparken site içerisindeki görselleri de unutmamak gerekir. En az yazılan makalelerin kalitesi kadar, ilgili görsellerinde ne kadar orjinal olduğuyla da ilintili bir konudur SEO.
Kopyala-yapıştır yöntemiyle yapılan kalitesiz işler maalesef sadece bütçe harcamaktan öteye gitmiyor. Sonuç olarak SEO çalışmaları tamamen sıfırdan makale yazılarak ve tabir-i caizse ciddi bir klavye emeğiyle mümkündür.
Örnek vermek gerekirse; tüm Dünyayı etkisi altına alan covid19 salgınıyla beraber e-ticaret sektörüne olan ilgi artmış ve maske, kolonya, el dezenfektanı gibi hijyenik ürünlerde ciddi bir farkındalık oluşmuştur. Demekki site içeriklerini bu kapsamda revize etmek önem arz ediyor.


Sem (Search Engine Optimization)
Arama motoru pazarlamacılığı anlamına gelir. Bir nevi Google Ads hizmeti ile oluşturulan anahtar kelimeler üzerinden sponsorlu reklamların panel üzerinden açılması ve tüm sürecin yönetilmesidir. Bu reklamların mevcut web siteniz ile paralel kurgulanması ve uygun anahtar kelimeler belirlendikten sonra devamlı suretle güncellenmesi gerekmektedir. Her anahtar kelime için sistemin belirlediği bütçelerin iyi yönetilmesi ve sürdürülebilir bir planlama ile ilgili reklamların devamlı takip edilmesi önem arz eder.

YouTube Reklamları

Bildiğiniz üzere youtube videolarının izlenme oranları Dünya'da 1'nci durumdadır. Dolayısıyla video sırasında karşınıza çıkan sponsorlu) ücretli reklamlar, özellikle büyüme eğiliminde olan ve web trafiğini sürdürmek isteyen işletmeler için oldukça önemlidir. Video gösterimleri marka ve ürününüzü tanıtmanın yanı sıra kullanıcıların sizinle direkt iletişime geçmesine de olanak sağlar. Hemen başlayalım ;)

İnstagram ve Facebook Reklamları
İnstagram ve Facebook kampanyaları birbiriyle paralele çalışan reklam türlerindendir. Sosyal medya kullanımı anlamında Dünya sıralamasında ilk sırada olduğumuzu düşünürsek, özellikle etkileşim anlamında size çok küçük bütçelerle büyük faydalar sağlamaktadır. Günümüzün olmazsa olmazı sosyal medya reklamlarıyla tanılırlığınızı sağlayalım.

 

 

 

 

 

 

 ---

eticaretmotoru.com ekibi olarak tüm dijital reklam çalışmalarınızı web site içeriklerinizi içinde bulunduğumuz dönemin şartlarına göre dizayn ediyor ve yukarıdaki dijital pazarlama kalemlerinden birinden yada bir kaçında reklamlamlarınızı yayınlayarak daha fazla ziyaretçi çekmenizi veya bu ziyaretlerin satışa dönmesini sağlıyoruz.

yandex.png
face.png
adwords.png
google.gif